
De brug is weg
Algemeen Anders bekekenAls de brug weg is, hoe kom je dan aan de overkant? Gewoon, over de weg. Kindergeintje, woordspelletje dat laat zien dat hun taalgevoel zich ontwikkelt. Maar letterlijk gesproken heeft dit ook een andere betekenis. En daarom zijn bewoners in de omgeving Zwanebloem/Beemdgras in Bodegraven een beetje boos en teleurgesteld.
Over het slootje tussen de twee straten liggen op een afstand van pakweg 200 meter nu nog drie bruggetjes. Twee daarvan verdwijnen. Het is het gevolg van de penibele financiële situatie van onze gemeente, een ordinaire geldkwestie dus. In het dit jaar afgesloten coalitieakkoord is namelijk een forse bezuiniging voorzien op het budget van brugbeheer. Onze gemeente telt meer dan 220 bruggen en die vertegenwoordigen best een flink kapitaal. Minder investeren in nieuwe bruggen en het terugdringen van onderhoudskosten leidt vanzelf tot minder kosten. De noodzakelijk geachte vervanging van de bruggetjes aan Zwanebloem/Beemdgras is dan op zichzelf een goed moment te onderzoeken of ze alle drie wel nodig zijn.
De buurtbewoners mochten meedenken via een slim (of sluw?) gestuurde enquête: gevraagd werd welke brug moest terugkeren of dat ze juist alle drie moesten verdwijnen. Een ruime meerderheid van de 76 respondenten koos ervoor de middelste brug in stand te houden. Hoeveel mensen de drie bruggen wilden behouden is niet onderzocht, zoals evenmin ooit is geteld hoeveel mensen gemiddeld gebruik maken van de verbindingen. Ach, wat je niet weet, hoef je ook niet mee te wegen, toch?
Hoe het ook zij, twee bruggen worden weggehaald. Eerder werd een dergelijke operatie al doorgevoerd in park Broekvelden, waar recent een van de drie bruggen tussen park en woonwijk is verdwenen. Verzet van de buurt mocht niet baten. Ongetwijfeld sneuvelen binnen de gemeente nog meer bruggen. Waar bij de opzet van de wijken vast en zeker bewust loop- en fietsroutes zijn gecreëerd, dwingt gebrek aan geld anno 2022 tot andere keuzes. Het is niet anders.