Lakenvelders in de wei.
Lakenvelders in de wei. Foto: Richard de Jong

Ontmoet oer-Nederlandse zeldzame dieren

Algemeen

REEUWIJK-DORP - In het weekend van 8 tot en met 10 september zetten meer dan veertig houders van Nederlandse huisdierrassen hun deuren open. Ook Lakenvelder Boerderij Nova Zembla in Reeuwijk-Dorp doet mee op 9 september. Een unieke dag om kennis te maken met hun Lakenvelderkoeien en -kippen. Ook kunt u proeven van (h)eerlijk Lakenvelder kaas, ijs en vlees!

Waarom deze Levend Erfgoed dagen?

De meeste mensen hebben wel eens gehoord van de Barnevelder kip, de Lakenvelder koe of het heideschaap. Maar wie weet er iets over de Uilenbaard of het Kwakertje? Toch zijn het allemaal vertegenwoordigers van de in totaal ruim tachtig oorspronkelijke rassen die Nederland rijk is. Ze zijn het vee waarmee we in Nederland eeuwenlang samen leefden en die ons landschap vormden. Tegenwoordig zijn ze zeldzaam. Maar verassend genoeg zijn deze dieren juist nu heel relevant.


De zeldzame Levend Erfgoed rassen herbergen namelijk een schat aan genetische variatie. De grote uitdagingen die op ons af komen, zoals milieu- kwesties, klimaatverandering, behoud van biodiversiteit en dierenwelzijn vragen om een andere manier van landbouw. Er wordt door een groeiende groep natuurbewuste boeren aandacht besteed aan natuurinclusieve kringlooplandbouw en extensivering van de veeteelt. De eigenschappen van de oorspronkelijke rassen blijken daarbij heel waardevol. Zo zijn de zogenaamde dubbeldoelkoeien als het Brandrode rund en de Lakenvelderkoe, zowel voor vlees als melkproductie inzetbaar. De rassen hebben kenmerken die ze weerbaarder maken. Ze kunnen buiten in de wei of in natuurgebieden ook in schaarsere perioden goed uit de voeten.

Genoeg reden dus om deze bijzondere dieren in het zonnetje te zetten. Zij zijn… ons levend erfgoed!

U bent 9 september van harte welkom van 10.00 tot 16.00 uur aan de kerkweg 21. Voor meer informatie kijkt u op www.levenderfgoeddagen.nl om nog meer deelnemende locaties te vinden.