
‘Vrienden kun je niet in de steek laten’
AlgemeenBODEGRAVEN - Op 15 december 2008 is de stichting Local Care opgericht door een vriendengroep rondom Dirk Jan Warnaar en zijn vrouw Marianne de Bruin. Het echtpaar ondersteunde in verschillende landen hulpprojecten en kwetsbare personen. “Wij werden gegrepen door hun verhalen,” vertelt een van de vrienden van het echtpaar en voorzitter van het eerste uur Gert Jan Meijers. “Wij hebben toen voorgesteld om de hulp in een stichting te gieten, want met een groep sta je sterker.”
door Cil Vrij
Na het overlijden van Dirk Jan Warnaar in 2018 is de stichting, inmiddels acht personen sterk, onvermoeibaar doorgegaan met het ondersteunen van kwetsbare personen, de laatste tijd met name in Oekraïne. Hierbij werken zij samen met de Oekraïner Viktor Zaychnuk. Behalve eigenaar van een transportbedrijf is hij ook pastor in Oekraïne. In deze hoedanigheid heeft hij Dirk Jan destijds ontmoet. Om meerdere kwetsbare personen in Oekraïne te kunnen opvangen, werd ingezet op de bouw van een zorgboerderij. Met de hulp van Viktor - “de spin in het web,” volgens Gert Jan - heeft de stichting hiervoor een oud ziekenhuisje kunnen aankopen. “Gelukkig spreekt Viktor de Engelse taal en is hij zakelijk ingesteld,” aldus Gert Jan.
Dim Dirk Jana
Het gebouw staat in de regio Rivne in Noordwest-Oekraïne. Er moest veel aan het pand gebeuren om het geschikt te maken voor opvang: de vloeren zijn vervangen, de muren geïsoleerd, verwarming en elektra is aangelegd en er is nieuw sanitair geplaatst. “Eenmaal zijn wij in de gelegenheid geweest om op eigen kosten naar Rivne te gaan, iedereen daar te ontmoeten en zelf te zien hoe er invulling wordt gegeven aan de plannen.” Unaniem is ervoor gekozen om de zorgboerderij ‘Dim Dirk Jana’ te noemen als eerbetoon aan de overleden initiatiefnemer. Het betekent: huis van Dirk Jan.
Naast de zorgboerderij staat een appartementencomplex. Hier wonen Orysia en Igor. Zij hebben 22 pleegkinderen, die in leeftijd variëren. De oudste kinderen helpen waar mogelijk mee aan de opbouw van de zorgboerderij. Er zijn inmiddels ook al enkele dieren voor de boerderij.
Deze dieren worden mede door de kinderen verzorgd. Hiervan wordt regelmatig een fotoverslag gestuurd.
Oorlog
Helaas zijn de plannen verstoord door de oorlog in Oekraïne. De contacten met Viktor verlopen nu soms vanuit de schuilkelder. “Viktor blijft positief, maar door de oorlog is hij natuurlijk ook bezorgd,” vertelt Greet, de vrouw van Gert Jan. Door de oorlog zijn de bouwmaterialen schaars en is er een tekort aan vaklieden. “Het heeft onze voorkeur om de economie lokaal te ondersteunen, maar zaken die echt niet meer verkrijgbaar zijn, gaan mee met transporten vanuit Nederland.”
In Oekraïne is een extra stichting opgezet, stichting Hope, om de activiteiten en financiën van Local Care in Rivne te kunnen coördineren. Uiteraard houdt Local Care in Nederland een vinger aan de pols. De stichting legt steeds verantwoording af over de besteding van de giften, die niet alleen vanuit Bodegraven, maar vanuit de hele regio binnen komen.
Concert
“Het blijft een uitdaging om de kleinere projecten en de hulp aan Oekraïne voort te zetten,” zegt Gert-Jan. “Daarom wordt ons jubileum gevierd met een sponsorconcert op 11 november in de Ontmoetingskerk in Bodegraven. De muzikanten zijn allemaal op enige wijze bekenden van de muzikale Dirk Jan. Het concert is ook een eerbetoon aan hem.” Naast de Nederlandse muzikanten treedt er ook een jonge saxofonist uit Oekraïne op. De toegang is vrij; er is wel een inzameling, waarvan de opbrengst is bestemd voor de zorgboerderij in Rivne in Oekraïne.
Viktor komt ook naar Nederland voor het jubileumconcert. Hij kan niet met een gewone auto het land verlaten, dus komt hij met een ‘vrachtwagen voor humanitaire hulp’. “Dan kan die vrachtwagen mooi weer vol mee terug,” zegt Gert Jan praktisch. Voor de reis- en verblijfkosten van de Oekraïners is een aparte sponsoractie opgezet, “om de verantwoording helder te houden”.
“Onze missie is uitdagend, moeilijk en soms frustrerend, maar je kunt er niet mee stoppen,” besluit Gert Jan. “Vrienden kun je niet in de steek laten.”



