
‘Een kerststalletje van glas-in-lood maakt Kerstmis nog mooier’
Algemeen Kijk! Mijn hobby‘Een kerststalletje van glas-in-lood maakt Kerstmis nog mooier’
Sip Zijlstra heeft op zijn 75ste het glas-in-lood maken ontdekt en maakt nu prachtige voorwerpen waaronder kerststalletjes en andere kerstvoorwerpen.
door Marijke Groot
‘Ik heb eigenlijk de basis al geleerd toen ik nog heel jong was. Na de ambachtsschool ben ik bij de plaatselijke smederij in Rijnsburg gaan werken. In die tijd betekende dat dat je werkelijk alles moest doen wat met metaal te maken had, van hoefsmid tot bankwerker en dakdekker aan toe. Maar de wijde wereld heeft altijd een grote aantrekkingskracht op mij gehad en ik ben vervolgens tot mijn 28ste scheepsmachinist op de grote vaart geweest. Na mijn pensionering bij Unilever-Emery heb ik samen met mijn echtgenote Barra heel veel mooie reizen gemaakt.
Ook toen ik nog werkte, was ik al als vrijwilliger betrokken bij de Emmaüsgemeente. Ik hielp daar met het verbouwen en onderhoud van het gebouw. In 2008 bleek dat het glas-in-lood van de kerk moest worden gerestaureerd en na vandalisme kon het zeker niet langer wachten. Dat zou echter een kostbare geschiedenis worden. Ik heb toen op 75-jarige leeftijd een glas-in-lood cursus gedaan in Gouda en samen met 10 vrijwilligers die het glazeniersbrevet hebben gehaald zijn we aan de slag gegaan. Het was zeker geen eenvoudige klus, maar het is gelukt en heel mooi geworden. Het schepte ook een groot saamhorigheidsgevoel tussen de vrijwilligers.
Daarna kreeg ik de smaak te pakken en is het echt een hobby van mij geworden. Ik heb een oven aangeschaft, want voor het smelten van het glas is een hitte van ruim 700 graden nodig. Gaandeweg vond ik steeds meer toepassingen. Maar op een gegeven moment staat je huis toch vol. Dit jaar stond ik voor het eerst op de kerstmarkt in het Evertshuis en dan is het toch heel leuk om alle enthousiaste reacties te horen’.