illustratiefoto bij jaarrekening met overschot in display
illustratiefoto bij jaarrekening met overschot in display Foto: Bert Verver

Extra verhoging rioolheffing en reinigsrechten

Politiek

BODEGRAVEN-REEUWIJK - De commissie Bestuur & Financiën is in haar vergadering van vorige week akkoord gegaan met de aanpassing van de gemeentelijke belastingen. Dat betekent onder andere een extra verhoging van de rioolheffing en reinigingsrechten bovenop de inflatiecorrectie. De aanpassing vindt ieder jaar plaats aan het einde van het kalenderjaar, zodat de gemeente per
1 januari kan beginnen met innen.

door Bert Verver

Standaard is dat de belastingen verhoogd worden met een inflatiecorrectie. Voor het komend jaar is dat een percentage van 2,9 procent. De raad kan echter besluiten een extra verhoging toe te passen om ervoor te zorgen dat de inkomsten voor een bepaalde dienst die de gemeente levert de kosten dekken. In verband met die kostendekkendheid krijgt de rioolheffing bijvoorbeeld een extra verhoging van 4,8 procent en worden de reinigingsrechten met 4,9 procent extra aangepast. De tarieven voor het aanbieden van bijzondere soorten afval op het afvalbrenstation blijven gelijk.

Ook de liggelden voor boten krijgen met een extra verhoging van 5 procent te maken om het onderhoud van de kaden meer kostendekkend te krijgen. Naar het kostenniveau van de vaarvergunningen wordt nog nader onderzoek gedaan. De tarieven voor leges (voor bijvoorbeeld rijbewijzen en paspoorten) worden met de inflatiecorrectie verhoogd en zijn waar nodig aangepast aan de wettelijke maxima.

Grafrechten

Al jaren behoort de gemeente Bodegraven-Reeuwijk tot de duurste gemeenten van het land voor wat betreft de grafrechten (formeel ‘lijkbezorgingsrechten’ geheten). Bij de voorjaarsnota werd duidelijk dat het college die rechten nog extra wilde verhogen, maar daar stak de raad door middel van een motie een stokje voor. Nu wordt voorgesteld de standaard termijn voor uitgifte en onderhoud van particuliere graven terug te brengen van 30 naar 20 jaar, met een keuzemogelijkheid voor een uitgifte voor 30 of 40 jaar. De tarieven zijn daarop aangepast en zorgen voor een daling van de kosten van 8.652 euro (30 jr.) naar 6.415 euro (20 jr.) voor een drielaags graf en van 7.021 euro (30 jr.) naar 5.327 euro (20 jr.) voor een tweelaags graf.

De commissieleden beperkten zich in de bespreking in hoofdzaak tot het toetsen of de aanpassingen voldeden aan de afspraken die eerder gemaakt waren. Er waren nog wat vragen over de rekenmethode voor de OZB en de grafrechten. PvdA en GroenLinks zagen liever een verhoging richting kostendekkendheid van de grafrechten en van de SGP kwam het voorstel om de kapitaalslasten uit die rechten te halen, waardoor de kosten dalen en het dus ook met een lager bedrag kostendekkend te krijgen is. Wethouder Elly de Vries wilde dat laatste voorstel voor het volgend jaar wel bekijken en met die toezegging werd het pakket verordeningen en tarieven als hamerstuk doorgezet naar de raad.