Afbeelding
Foto: KOBR

Betrokken bewoners geven visies op toekomst van het Evertshuis

Politiek

BODEGRAVEN - Twee maatschappelijke groeperingen hebben het initiatief genomen een visie op te stellen over de toekomst van het Evertshuis. Onder andere ex-voorzitter van stichting Evertshuis Jan Oostveen verenigde een groep betrokken bewoners onder de naam ‘Werkgroep Evertshuis’. Daarnaast ging het bestuur van het Evertshuis aan de slag in samenwerking met Han Koevoets, die ook ooit initiatiefgroep Hart van Bodegraven startte.

door Henri Stolwijk

Werkgroep Evertshuis en het bestuur doen met hun visies een handreiking naar de gemeenteraad, die op financiële gronden het Evertshuis op een andere leest wil schoeien. Die discussie sleept zich overigens al jaren voort, recent is opnieuw besloten meer tijd te nemen om een duidelijk beeld te krijgen van de financiële consequenties van eventuele besluitvorming. Vanuit de bevolking is breed verzet aangetekend tegen een eventuele uitkleding van de functies die het Evertshuis in de huidige vorm biedt.

Nieuw elan

Werkgroep Evertshuis schetst in een lijvig rapport schetst een achttal scenario’s voor een nieuwe opzet en inrichting. Ze variëren van volledige vervanging door nieuwbouw op een andere plek of gedeeltelijke sloop met aanvullende nieuwbouw tot verduurzamen en renovatie van het oude Turkenburg gebouw. De groep pleit er nadrukkelijk voor de organisatiestructuur te vereenvoudigen, dringt aan op meer samenwerking tussen de partners en opteert voor behoud van de functies dorpshuis, theater en bibliotheek. Wel moet een nieuw verdienmodel worden ontwikkeld, met bijzondere aandacht voor de horecafunctie.

Ex-voorzitter van stichting Evertshuis Jan Oostveen is een van de zes leden van de Werkgroep. “Wij vinden het belangrijk om een bijdrage te leveren om de impasse te doorbreken, maar zien voor onszelf in de verdere discussie geen rol weggelegd.” In de werkgroep zitten verder de ex-wethouders Jan Bouwens en Jan-Christiaan Goudbeek, ex-raadslid Alvin Riley en ex-Evertshuis directeur Leo Hornig. Marketingdeskundige Elly de Knikker completeert de groep.

In haar omvangrijke bijdrage geeft de Werkgroep per scenario een sterkte-zwakteanalyse, met hier en daar een schatting van de eventuele kosten. Daarbij noemen ze in een aantal gevallen de benodigde investeringen zelf al hoog. Zij achten drie scenario’s kansrijk: (1) verkoop van het Turkenburg-gebouw en opbouw op het theater; (2) sloop van het Turkenburg-gebouw en nieuwbouw van het dorpshuis; en (3) sloop van het Turkenburg-gebouw met commerciële herontwikkeling en gedeeltelijke terughuur. Jan Oostveen: “Een nieuw model waarin de partijen goed samenwerken zorgt voor nieuw elan, zodat er een toekomstbestendig Evertshuis ontstaat.”

Plan van het bestuur

Ook het bestuur van het Evertshuis heeft een plan ingediend, in samenwerking met Han Koevoets. Die heeft als projectontwikkelaar in zijn arbeidzame leven veel ervaring opgedaan met herontwikkeling van locaties. In de in de vorm van schetsen ingediende plannen wordt het Turkenburg-gebouw deels vrijgemaakt, zodat dit kan worden aangewend voor andere doeleinden. Een gedeelte moet wel behouden blijven voor het Evertshuis, omdat daar vitale functies en installaties zijn ondergebracht.

Met aanvullende nieuwbouw, deels over twee verdiepingen, wordt dan ruimte geschapen voor een aantal functies die nu binnen het Evertshuis zijn verenigd. Dat biedt volgens het bestuur van het Evertshuis voldoende ruimte voor de ontwikkeling van het zogenaamde storyhouse-concept, zoals besturen van Evertshuis en bibliotheek De Groene Venen ook wensen.

Discussie op handen

Beide plannen zijn als ingekomen stuk voorgelegd aan de gemeenteraad. Verwacht wordt dat ze een rol zullen spelen in de politieke discussies over de toekomst van het Evertshuis, die vermoedelijk dit voorjaar worden gevoerd. In maart 2026 staan de nieuwe gemeenteraadsverkiezingen op de rol. Het huidige college van B en W wil in elk geval deze raadsperiode de besluitvorming afronden.