
Provincie presenteert minimale stikstofmaatregelen
De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben vier maatregelen gepresenteerd om stikstof te reduceren en de natuur te herstellen. Ze houden echter een stevige slag om de arm: met de maatregelen wordt nog geen 10 procent van het probleem opgelost. Daarvoor wijst de provincie naar Den Haag.
door Key Tengeler
Met veel bombarie kondigt de provincie de nieuwe aanpak stikstofreductie aan. De stikstofcrisis raakt de economie van Zuid-Holland ‘ongenadig hard’, zo stellen de Gedeputeerde Staten. ‘Of het gaat om een havenarbeider, voedselproducent of distributiebedrijf; de pijn is overal voelbaar.’ Ook woningbouwplannen voor een 250.000 woningen verdwijnen in de ijskast. Toch verwacht de provincie met het plan - waarin ook maatregelen met grote impact op de omgeving ‘geen taboe’ waren – nog geen 10 procent van het probleem op te lossen. Volgens de provincie komt de stikstofuitstoot in Zuid-Holland vooral van de industrie, maar werkt die al volgens ‘de best beschikbare technieken’ en neemt die uitstoot al jaren af. Wat overblijft, zijn maatregelen voor de landbouw.
Emissieplafond
De eerste voorgestelde maatregel is een maximum uitstoot van ammoniak voor elke melkveehouder. Het is aan de melkveehouder zelf om te bepalen hoe die aan dit emissieplafond voldoet, bijvoorbeeld door minder koeien te houden per vierkante meter, technische oplossingen, ander voer of een andere bedrijfsvoering. Voor een aantal van deze maatregelen is subsidie te krijgen. Maar of dit emissieplafond er daadwerkelijk gaat komen, is de vraag. De provincie wil het alleen invoeren als de rest van Nederland dat ook doet. Hoe hoog het plafond moet zijn, is ook nog niet bekend.
Overgangszones
De tweede maatregel is het ‘aanpassen' van gebieden naast Natura2000-gebieden. Voor deze ‘overgangszones' worden maatregelen onderzocht voor de verbetering van de waterkwaliteit, bestrijding van exoten, het verminderen van de recreatiedruk en de aanpassing van andere ‘drukfactoren'. Via een sterretje komt de lezer te weten dat hiermee naast ‘natuurlijke factoren' ook vervuiling door mensen wordt bedoeld. Hoe de aanpassingen van de zones eruit gaan zien, is afwachten.
Land aankopen
De derde maatregel is concreter: grond aankopen waarnaar boeren hun bedrijf kunnen verplaatsen of uitbreiden (met minder koeien per hectare) of waar natuur kan worden ontwikkeld. Dit aankopen van grond gebeurt alleen op vrijwillige basis. De laatste maatregel sluit bij de derde aan: het kopen van de stikstofrechten van boeren die stoppen. Naar verwachting stopt binnen 10 jaar 30 procent van de melkveehouders in Zuid-Holland. Ook hun grond kan interessant zijn om ruimte te maken voor anderen.