
Bodegravers gaan voor goud op Hollands Kampioenschap
BODEGRAVEN - Zaterdag 16 augustus vindt in Linschoten het Hollands Kampioenschap polsstokverspringen plaats. Op dit HK zijn er categorieën voor junioren en senioren voor jongens en meisjes. Aan het kampioenschap doen ook drie Bodegravers mee.
door David van den Berg
Polsstokverspringen, ook wel ‘fierljeppen’, is een authentiek Nederlandse sport waarbij de deelnemer door middel van een grote stok een sloot oversteekt en aan de overkant zo ver mogelijk in het zand belandt. Vanuit een aanloop springen de spelers naar de stok. Tijdens de sprong richting de overkant klimmen ze zo hoog mogelijk in de stok om zo ver mogelijk van de startpositie te komen. Vervolgens vallen ze (als het goed is) aan de overkant in het zand. De deelnemer die het verst landt, wint.
Het fierljeppen is vooral populair in Friesland en in delen van Utrecht en Zuid-Holland. Zo ook hier in de regio. ‘Grote kernen' hier in de buurt zijn bijvoorbeeld Linschoten of Zegveld. Dat komt door het ontstaan van de sport. Zowel hier als in Friesland maakten boeren vroeger gebruik van een stok om over slootjes in hun weiland heen te springen. Ze begonnen elkaar uit te dagen wie het verste kon springen, waardoor er uit deze handigheid uiteindelijk een sport is ontstaan.
Vandaag de dag is de sport nog steeds populair. Zo populair dat er jaarlijks Nederlandse, maar ook Hollandse Kampioenschappen worden georganiseerd. Aan het Hollands Kampioenschap doen de Friezen niet mee, terwijl het Nederlands Kampioenschap voor elke polstokverspringer is. Op zaterdag 16 augustus in Linschoten is dus het Hollands Kampioenschap en publiek is welkom!
Erwin Timmerarends
Bodegraver Erwin Timmerarends is de huidig Nederlands kampioen polstokverspringen bij de senioren. Erwin was 11 jaar toen hij voor het eerst met de sport in aanraking kwam. "Ik was met mijn oom en tante aan het kijken bij een wedstrijd. Ik vond het zo leuk om te zien dat ik het zelf ook wilde doen.” En dat lukte. Hetzelfde jaar nog trainde hij al een aantal keer mee, om daarna door te gaan met de sport.
Tegenwoordig is het fierljeppen niet meer weg te denken uit het leven van Erwin. "De kick van het springen blijft gaaf,” vindt hij. Erwin traint bijna het hele jaar door en tussen mei en september neemt hij deel aan wedstrijden in heel het land. "Ik ben een diesel,” lacht hij. "Ik kom langzaam op gang, maar richting het eind van het seizoen gaat het alleen maar beter.” Daarentegen heeft hij dit seizoen al drie prijzen gewonnen. "Met het HK in augustus moet dat dus wel goedkomen.”
Erwin is lid van de polstokvereniging in Linschoten en springt dit HK dus op zijn thuisschans. "Ik ga natuurlijk voor de winst,” vertelt de Bodegraver ambitieus. Opvallend is dat hij wel al twee keer het NK won, maar het hem nog nooit lukte om het verst te springen op een senioren HK. "Om dat eindelijk voor mekaar te krijgen lijkt me ontzettend gaaf. En dat ook nog eens op mijn thuisschans,” vertelt Erwin. Toch kijkt hij ook verder dan het HK. "Ik droom er nog altijd van om de 22 meter te springen.” Zijn persoonlijk record staat nu op 21.83 meter. "De 22 meter is echt een topafstand en een mijlpaal voor gevestigde springers. Ik hoop het ooit te halen.”
Lieke Stolwijk
De Bodegraafse Lieke Stolwijk is momenteel de nummer 8 in de nationale damescompetitie. En dat terwijl ze pas 18 jaar oud is. Ze doet dan ook al sinds haar tiende aan polsstokverspringen. Bij de meisjes in de jeugd won ze al erg veel, maar ook bij de dames haalde ze een keer het podium. Die wedstrijd waar ze derde werd, was in Linschoten, daar waar nu het HK is. “Het leukste aan de sport vind ik de verschillende onderdelen waar je op moet letten,” vertelt Lieke. Ze is een van de jongste in haar categorie, maar dat laat haar niet beïnvloeden. “Ik kan juist veel leren van de wat meer ervaren springers.” Daarom traint ze bij haar vereniging in Zegveld ook met de dames mee in plaats van de meisjes.
Alhoewel ze in Zegveld traint, kent ze de schans in Linschoten goed. “We spelen daar vaker wedstrijden, dus ik ken de schans en vind het een fijne plek om te springen,” vertelt Lieke. “Ik wil vooral voor mezelf een goede wedstrijd neerzetten met een mooie score,” vertelt Lieke. “Als ik met mijn sprong richting de 15 meter kan, zou dat top zijn.”
Voorlopig denkt Lieke niet aan stoppen. “Ik wil mezelf blijven verbeteren en steeds hogere scores halen,” vertelt ze ambitieus. Ze kijkt uit naar het kampioenschap en hoopt er in de toekomst nog meer mee te mogen maken.
