Gemeenten krijgen een steeds grotere verantwoordelijkheid bij het omgaan met crises.
Gemeenten krijgen een steeds grotere verantwoordelijkheid bij het omgaan met crises. Foto: PixelBiss - stock.adobe.com

Gemeente moet zich beter voorbereiden op crises

Algemeen

BODEGRAVEN-REEUWIJK – Gemeenten krijgen een steeds grotere verantwoordelijkheid bij het omgaan met crises. Dat staat in een recente ledenbrief van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), die ook naar de gemeenteraad van Bodegraven-Reeuwijk is gestuurd.

Volgens de VNG neemt de druk op de samenleving toe door geopolitieke spanningen, cyberaanvallen, klimaatverandering en de kans op langdurige uitval van voorzieningen als stroom, water en telecommunicatie. Waar gemeenten vroeger bij grote incidenten konden rekenen op bijstand van Defensie, is dat in de toekomst veel minder vanzelfsprekend. Gemeenten en veiligheidsregio’s moeten daarom zelf meer maatregelen treffen.

Zelfredzaamheid

Een van de maatregelen is het opzetten van zogenoemde noodsteunpunten. Deze moeten in elke veiligheidsregio komen, ook in Hollands Midden. Het zijn locaties waar inwoners tijdens een crisis terechtkunnen voor informatie en in sommige gevallen voor basisvoorzieningen zoals drinkwater. Daarnaast start later dit jaar een landelijke publiekscampagne, waarin inwoners worden opgeroepen zelf een noodpakket in huis te hebben waarmee zij zich minimaal 72 uur kunnen redden.

De gemeenteraad krijgt volgens de VNG een belangrijke taak bij het controleren en sturen van het beleid rond weerbaarheid en crisisaanpak. Via de veiligheidsregio kan de raad invloed uitoefenen op de inzet van middelen en het vaststellen van beleid. Voor de gemeente Bodegraven-Reeuwijk betekent dit dat naast de reguliere taken ook gekeken moet worden naar de eigen weerbaarheid. Daaronder valt het inrichten van lokale noodpunten, het informeren van inwoners en het stimuleren van samenredzaamheid in wijken. Hoe dit concreet vorm krijgt, is aan de gemeente zelf.