
95 jaar boer bouw: van plukladder tot miljoenenproject
BedrijfsberichtNIEUWERBRUG AAN DEN RIJN – Met koffie en appeltaart op tafel en een fier wapperende vlag op de achtergrond wordt in het kantoorpand van boer bouw in Nieuwerbrug stilgestaan bij een bijzondere mijlpaal. Het familiebedrijf bestaat 95 jaar. Directeur Floor Boer, derde generatie, blikt samen met zijn vrouw Nisett de Wit terug op de geschiedenis, de kernwaarden en de toekomst van het bedrijf.
door Peggy van Leeuwen
De oorsprong van boer bouw (geschreven zonder hoofdletters) ligt in 1931, midden in crisistijd. “Opa Floor begon met 100 gulden, geleend van zijn moeder, in een gehuurd schuurtje in Nieuwerbrug.” Een foto uit die tijd roept een bijzonder verhaal op. Opa maakte ladders en fietste daar aan het eind van de dag mee het dorp uit. “Als er niemand keek, verstopte hij die ladder in de slootkant en kwam zonder ladder terug. In het donker haalde hij de ladder weer op. Zo leek het alsof hij elke dag een ladder afleverde. Totdat de mensen dachten: die Floor de Boer zal wel een goede timmerman zijn, daar ga ik ook eens wat bestellen.”
Groei en tegenslag
Al snel volgde uitbreiding. In archieven is een tekening uit 1931 te vinden van een werkplaats van zes bij twaalf meter. Een jaar later werd grond gekocht en een schuur gebouwd. In 1935 werd Floors vader Gijs geboren, gevolgd door nog vier kinderen. “In 1940, toen oom Piet werd geboren, was het oorlog.” Die oorlogsjaren brachten zware tijden. Opa Floor belandde vanwege tuberculose bijna twee jaar in een sanatorium. “Mijn vader vertelde dat opa terugkwam en aan de keukentafel zat te huilen. Hij vroeg zich af hoe hij ooit weer geld moest verdienen voor het gezin.”
De motorfiets in de entree vertelt dat verhaal. “Er was geen geld. Opa ruilde die motor met een boer voor een zak aardappels.” Jaren later dook de motor weer op en kreeg hij een ereplaats bij de entree van het kantoor, met daarboven een portret van opa, geschilderd door Nisett. Opvallend zijn ook de schilderijen van haar hand die in het pand hangen.
![]()
Floor de Boer In de voetsporen van opa Floor. - Foto: Peggy van Leeuwen
Volgende generaties
Na de oorlog groeide het bedrijf verder. Vader Gijs werkte eerst elders, maar stapte uiteindelijk in de zaak. “Overdag op de bouwplaats en ‘s avonds in de werkplaats,” aldus Floor. Samen met zijn broer Piet vormde hij de tweede generatie. Piet op kantoor, Gijs buiten. Op een avond stond oom Piet voor de deur. “We hebben iemand nodig op kantoor.” Op 23 oktober 1989 begon Floor bij het familiebedrijf, de derde generatie.
Vakmanschap
Het 95-jarig jubileum en de historie van het bedrijf voelt als een verantwoordelijkheid, maar niet als een last. “Je voelt die verantwoordelijkheid wel, maar die drukt niet,” zegt Floor. “Het mooie is dat je het met elkaar doet. En dat je met elkaar hele mooie dingen maakt.” Floor spreekt met emotie over zijn opa, een echte ambachtsman, en zijn vader, die in 2020 overleed. “Hij was een vakman. Eén van zijn laatste projecten was een poppenhuis voor de kleinkinderen en een roefje voor een Friese zeilboot van zijn vriend. De jongens hier stonden altijd vol bewondering in de werkplaats te kijken en zeiden: dat is pas vakwerk.”
Die bevlogen mentaliteit zit diep. “Mijn vader zei altijd: als je iets maakt dan vragen mensen daarnaar, ze willen weten wie het gemaakt heeft, je naam hangt eraan.” Dus vakmanschap en kwaliteit zijn onze kernwaarden. “Het is niet dat wij de beste zijn, want ook bij ons worden fouten gemaakt, maar die zijn er om op te lossen, we komen altijd onze afspraken na.”
![]()
Floor laat trots de brochure van een van de projecten zien. - Peggy van Leeuwen
Gelijkwaardig
Boer bouw is een hecht bedrijf met 45 betrokken medewerkers. Lange dienstverbanden zijn geen uitzondering. Nisett de Wit is al ruim twintig jaar betrokken. “Bij boer bouw werken we op basis van gelijkwaardigheid. Niet zo’n baas die erboven staat. De ouders van Floor waren ook altijd al heel betrokken bij de mensen die hier werkten. Ik probeer daar ook wat aan bij te dragen. Mijn dagelijkse werk is kunstschilder, maar bij een geboorte, jubileum of bruiloft regelen we iets leuks. We zijn nu een teamdag aan het organiseren. Om zo betrokken te zijn bij het bedrijf is ontzettend leuk.”
Vooruitkijken
Van onderhoud tot projectontwikkeling, de brede aanpak is bewust. “Opa kocht al huisjes, knapte ze op en verkocht ze weer. Alleen de schaal is veranderd” lacht Floor, “Bij huidige projecten kan nu tussen aankoop en de eerste paal twintig jaar zitten. Dan moet je risico’s inschatten.” Regelgeving en duurzaamheid maken het niet eenvoudiger. “We lopen niet voorop,” zegt Floor. “Houtbouw en circulair bouwen klinken prachtig, maar regels botsen ook. We slaan soms door in regelgeving. Spreiding is daarom belangrijk. Is er minder nieuwbouw, dan is er meer onderhoud, dat werkt prima.”
Na 95 jaar is de ambitie voor de toekomst helder. Floor: “Gewoon een stabiel bedrijf blijven waar iedereen met plezier werkt en waar we de vakkennis bij elkaar kunnen houden voor de toekomst.”