Ivar van ProDemos neemt inwoners mee in de basis van onze democratie.
Ivar van ProDemos neemt inwoners mee in de basis van onze democratie. Foto: Kijk op BR

Nieuwe inwoners met workshop klaargestoomd voor verkiezingen

Politiek Kom in de stemming

BODEGRAVEN - Op maandagochtend 2 maart organiseerde Bibliotheek De Groene Venen met ProDemos een interactieve bijeenkomst over en het belang van stemmen.

Zestien deelnemers met een migratieachtergrond schoven aan voor een spoedcursus democratie in het Evertshuis. Ivar van ProDemos leidde hen in rap tempo door de basis: wie heeft er al van de gemeenteraad gehoord? Wie weet over welke onderwerpen de gemeente beslist? En hoe werkt stemmen eigenlijk?

Ivar liet een stempas zien en legde uit dat je je identificatiebewijs mee moet nemen om te voorkomen dat mensen meerdere keren stemmen. Daarna was het tijd om te oefenen: eerst stemden de aanwezigen met elk één stem op hun favoriete drankje - koffie was de duidelijke winnaar - daarna op welke onderwerpen in de gemeente zij het belangrijkst vonden. Woningbouw was met vijf stemmen een nipte winnaar, gevolgd door onderwijs en het openbaar vervoer met vier stemmen. Maar vijf van de zestien stemmen is nog geen meerderheid. Wat nu? Het maakte meteen duidelijk waarom partijen na de verkiezingen blijven debatteren en onderhandelen om tot nieuwe besluiten te komen.

De bijeenkomst was een luchtige introductie in onze democratie, nu is het aan de deelnemers om zich in de lokale onderwerpen te verdiepen. Een van de deelnemers had onze verkiezingskrant al bij zich. Die gaat 18 maart sowieso goed voorbereid naar het stemhokje!