Afbeelding

Zo werkt politiek

Politiek Anders bekeken

Politiek laat zich moeilijk voorspellen. Partijen staan voor een eigen programma, trekken daar stemmen mee. Maar als puntje bij paaltje komt, moeten compromissen worden gesloten; één partij behaalt zelden of nooit de absolute meerderheid.

Bij de afgelopen verkiezingen dongen acht partijen naar de gunsten van de pakweg 28.000 kiezers. Drie verloren flink: BBR, PRO en CU zagen hun aanhang slinken. In totaal brachten 17.565 stemgerechtigden hun stem zelf of via een volmacht uit. En maakten het CDA ruimschoots het grootst, gevolgd door LLBR en VVD. Alle drie verwierven uiteindelijk vijf zetels, de SGP kwam op drie uit. PRO, BBR en D66 elk op twee, CU op een. Wie heeft dan de verkiezingen gewonnen? Is dat LLBR, die van twee naar vijf ging en het stemmen- aantal zag verdubbelen? Of het CDA dat ruim 400 stemmen meer trok? En ook SGP, VVD en D66 kregen er stemmen bij. Je kunt dus niet stellen dat de kiezers zich massaal keerden tegen de coalitie van CDA, VVD, SGP en D66.

LLBR neemt in het politieke krachtenveld een geheel eigen positie in. De partij is opgericht door boze VVD’ers, maar heeft inmiddels ook voormalige socialisten en aanhangers van de BBB op de lijst. Zeg het maar: een allegaartje of een echte dorpspartij? Wat dat betreft is de partij vergelijkbaar met BBR, die ook heel lang geleden is ontstaan uit onvrede. Daar is trouwens niks mis mee, tegengeluid is goed. 

De zittende coalitie sloot de rijen. Informateur en CDA-prominent Jan Vergeer trok de conclusie dat het CDA onze gemeente beter kan blijven besturen met VVD en SGP. Wel wordt D66 ingewisseld voor BBR, maar wat heeft de kleinste partij in de melk te brokkelen? De vier partijen steunen op drie vijfde van de raadszetels, een riante meerderheid. BBR voerde de afgelopen jaren ingetogen oppositie. Ex-raadslid Robin Borg wilde nog weleens fel van leer trekken, maar zijn partijgenoten lieten hem genadeloos vallen toen hij een interpellatiedebat aanvroeg over het handelen van burgemeester Michiel Grauss rondom de aanvraag van extra opvangplaatsen voor jonge asielzoekers in Gr8 Hotel. Misschien levert die meegaande houding de partij nu een wethouderszetel op. Tja, zo werkt politiek.