Afbeelding

Bijzonder wel

Algemeen Anders bekeken

Echt, al beseffen we het misschien niet altijd voldoende, we wonen in een schitterende gemeente. Een groene oase in de steeds vollere Randstad. Fietsen, wandelen, varen; je hoeft niet ver van huis om je hart op te halen. Met als een van de parels toch wel de Reeuwijkse Plassen, een natuurrijk gebied van pakweg 7,5 vierkante kilometer met dertien plassen. Op mooie dagen een lustoord voor de watersport, met bootjes op het water en langs de oevers recreërende mensen.

Die plassen zijn te danken aan menselijke activiteiten. De Surfplas, met het grote recreatiestrand, ontstond doordat enorme hoeveelheden zand zijn weggezogen voor de verbreding van de snelweg A12. De andere twaalf plassen dateren uit de 18e eeuw, ze zijn gegraven door turfstekers.

Misschien is het maar gelukkig dat de plassen lastig bereikbaar zijn. Om er met de boot te komen moet je altijd door Gouda heen. Da’s best lastig, de sluis in de Breevaart en de bruggen in deze stad worden slechts op gezette tijden bediend. Plannen voor een rechtstreekse verbinding met en naar de Oude Rijn via de Dubbele Wiericke liggen te verstoffen in de kast. Vroeger kon je via de sluis in de Bodegraafse Vliet via Tempel door Oud-Reeuwijk tussen Oude Rijn en Plassen varen, maar oprukkende bebouwing en onbeweegbare bruggen zetten daar een streep door. Vage plannen voor herstel schieten niet echt op. Of dat erg is?

Tja, interessante vraag. Want qua natuur wordt het Reeuwijks Plassengebied steeds rijker. Een deel van het gebied valt onder Natura 2000, een landelijk netwerk van grotere en kleinere natuurgebieden. Er overwinteren onder meer kleine zwanen, smienten en krak- en slobeenden. Door herstel van rietkragen en aanleg van natuurlijke oevers verbeteren het ecosysteem en de waterkwaliteit. Niks gaat vanzelf, stichting 12 Reeuwijkse Plassen is er maar druk mee. En ja, het kost wat, maar het werkt. Inmiddels zijn bevers en otters teruggekeerd in het plassengebied, is de zeldzame grote karekiet weer gesignaleerd en is de roerdomp waargenomen. Het wachten is nog op het woudaapje, een andere uit Reeuwijk verdwenen vogelsoort. Een kleurrijk palet aan dierenleven leeft binnen onze gemeente. Bijzonder wel.

Advertentie

Categorieën