
Sloepenparadijs
Column Anders bekekenHet merk ‘Hollandse Plassen’ is jaren geleden opgezet om de bereikbaarheid en de bekendheid van de Hollandse Plassen te vergroten. Het moet leiden tot meer activiteiten, meer overnachtingen, meer bestedingen en een langer verblijf in het Hollands Plassengebied. Het dient een belangrijke impuls te geven aan de recreatieve sector, maar levert ook een aantrekkelijk vestigingsklimaat voor (internationale) ondernemen op. De focus ligt op duurzame watersport; het gebied wordt bij uitstek geschikt geacht voor het varen met sloepen. Het begrip ‘sloepenparadijs’ is al genoemd. Inderdaad, ambities giet je in mooie woorden.
De Reeuwijkse Plassen maken onderdeel uit van dit netwerk, onze gemeente is aangesloten bij het Bestuurlijk Platform Hollandse Plassen. Er wordt niet alleen (veel) gesproken; tal van plannen zijn bedacht en deels al uitgevoerd om vaarroutenetwerken uit te breiden, een betere doorvaart te bieden en plassen te verbinden. Onze eigen gemeente werkt sinds 2018 aan een haalbaarheidsstudie naar het zogenaamde rondje Rijn en IJssel via de Enkele of de Dubbele Wiericke en de Reeuwijkse Plassen, waarbij de gemeente meldt vooral in te zetten op initiatieven van bewoners en bedrijven. Naast een oversteekplaats voor kano’s danken we daaraan bijvoorbeeld de sloepensteigers in de Oude Rijn (in de praktijk nauwelijks benut).
Door particuliere initiatieven steeg het aantal elektrische huursloepen in het plassengebied enorm. Een lobbygroep in Gouda wil ten behoeve van het rondje de Havensluis (naar de IJssel) weer in gebruik stellen. De gemeente Gouda heeft een intentiebesluit genomen de sluis naar Reeuwijk en vier bruggen door de stad elektrisch te maken, zodat passage gemakkelijker wordt. Onze gemeente heeft zich tot medestander verklaard. De zoektocht naar geld is gaande.
Zaterdag 26 augustus biedt een voorproefje van wat wellicht komen gaat: die dag kun je gemakkelijk ‘cruisen’ tussen de Reeuwijkse Plassen en de binnenstad; bruggen en sluis worden in plaats van drie keer per dag onbeperkt bediend. Wel voor 19.30 uur terug zijn, want dan gaat de sluiswachter naar huis.
Henri Stolwijk











