
Gemeente bespaart op de energierekening
DuurzaamBODEGRAVEN-REEUWIJK – De gemeente heeft na eigen onderzoek van wethouder Robin Kersbergen flink kunnen besparen op het vastrecht van de energieaansluitingen. Vooral met de straatverlichting is er ‘winst’ geboekt. Het gaat in totaal om zo’n 100 duizend euro per jaar dat er in de gemeentelijke portefeuille blijft.
door Duarte dos Santos Estrafalhote
Toen wethouder Robin Kersbergen kritisch naar de beschikbare energiedata keek, zag hij dat er ruimte was voor verbetering. “Je wilt niet meer betalen en verbruiken dan nodig is, dus ben ik gaan kijken waar we slimmer met onze energieaansluitingen konden omgaan.”
Moderniseren
Een belangrijke basis voor de aanpak was de overstap van oudere lampen naar led. “Je kunt het vergelijken met gloei- of spaarlampen die je thuis vervangt door led. Ze verbruiken minder, gaan langer mee en de overstap is relatief eenvoudig,” legt Kersbergen uit. In delen van de gemeente waar de verlichting aan vervanging toe is, wordt sinds een aantal jaar standaard led-verlichting toegepast.
Daarnaast bleek dat veel elektriciteitsaansluitingen voor de straatverlichting inmiddels te hoog waren afgezekerd ingeschaald. Deze stammen vaak nog uit de jaren zeventig. Kersbergen: “Toen werd er vaak ruim bemeten omdat de kosten destijds beperkt waren en de lampen veel meer energie verbruikten, maar dat is nu niet meer nodig. Hierdoor ontstond de mogelijkheid om die aansluitingen omlaag bij te stellen en met het sterk gestegen vastrecht (+96% in 3 jaar tijd) besparen we per aansluiting jaarlijks ruim 1000 euro.” Het gaat in de gemeente om circa negentig aansluitpunten, waarmee de straatverlichting is verbonden met het elektriciteitsnet.
Volgens Kersbergen zijn de effecten inmiddels duidelijk merkbaar. “Met deze aanpassingen besparen we structureel ongeveer 100 duizend euro per jaar. Dat is fors, zeker in een tijd van hoge energieprijzen en inflatie. Daarnaast levert de besparing op het verbruik een bijdrage aan onze duurzaamheidsdoelen.”
Nog duurzamer
De wethouder keek ook naar andere onderdelen van het energieverbruik. Bij de rioolgemalen valt minder te winnen qua vastrecht en is het proces ingewikkelder. “Bij rioolgemalen heb je te maken met piekmomenten. Het systeem moet op die momenten gewoon draaien, je kunt daar minder makkelijk terugschakelen. Je loopt bij een te lichte aansluiting het risico dat de hoofdzekering eruit klapt, wat erg onwenselijk zou zijn. We onderzoeken nog wat wel mogelijk is, maar dat vergt nog wat rekenwerk.”
Verder besparen kan, maar is volgens Kersbergen niet altijd wenselijk. “Je zou de straatverlichting ’s nachts in bepaalde gebieden kunnen uitzetten. Maar dan moet je goed kijken naar de consequenties. Denk aan verkeersveiligheid of de sociale veiligheid in een wijk. Dat soort keuzes moeten heel bewust worden gemaakt.”
Volgens Kersbergen is het verstandig om ook de komende jaren kritisch te blijven kijken naar het energieverbruik. Door nieuwbouwwijken in de dorpen neemt de vraag naar energie toe. “Het totale verbruik door uitbreiding neemt toe. Door tegelijk te besparen, zorgen we er echter voor dat de kosten per saldo niet verder stijgen.”











