
Tien nieuwe vleermuiskasten houden isoleren mogelijk
DuurzaamBODEGRAVEN-REEUWIJK – Je hebt ze misschien wel gespot: gemeente Bodegraven-Reeuwijk heeft tien nieuwe vleermuiskasten op palen neergezet in Bodegraven en Reeuwijk-Brug. Want wat blijkt: ook voor vleermuizen dreigt woningnood!
door Key Tengeler
De plaatsing van de vleermuiskasten komt voort uit de aanpak Natuurvriendelijk Isoleren (NVI). Vleermuizen kunnen zelf namelijk geen nesten kunnen bouwen en nestelen zich vaak in bestaande kieren of spleten, bijvoorbeeld onder dakpannen of in spouwmuren. Maar die klassieke kraamkamers worden steeds vaker geïsoleerd, waardoor de vleermuizen nergens meer terecht kunnen. Daarom compenseert de gemeente het verlies van vleermuisverblijven met speciale paalkasten.
Gewone dwergvleermuis
De tien paalkasten zijn geplaatst in zogenaamde ‘groenblauwe structuren’ in de gemeente, oftewel plekken waar ruimte is voor water en groen. Zes van de paalkasten zijn geplaatst in Bodegraven: drie rondom bedrijventerrein Groote Wetering en drie in het groen tussen de Watersnip en de Zwaluw in de woonwijk Broekvelden. De andere vier paalkasten staan in Reeuwijk-Brug: twee langs het Treebord en twee in het Kennedybos.
De verblijfplekken zijn in de eerste plaats bedoeld voor de gewone dwergvleermuis, een beschermde soort, maar de kasten bieden ook verblijfmogelijkheden voor andere soorten zoals de ruige dwergvleermuis, laatvlieger, baardvleermuis en gewone grootoorvleermuis. De vleermuizen zijn op zich al de moeite waard om te beschermen en ze spelen ook een belangrijke rol in het ecosysteem. Bovendien hebben ze ook voor mensen een nuttige functie: ze jagen op muggen en andere plaaginsecten.
Isolatiemogelijkheden op de tocht
Naast de aanpak Natuurvriendelijk Isoleren loopt dit jaar in Bodegraven-Reeuwijk ook een algemeen onderzoek welke beschermde dieren er op welke plek in de gemeente voorkomen, uitgevoerd door ecologisch adviesbureau RPS. Eind van het jaar mondt dit uit in een Soorten Management Plan (SMP), dat ook beschrijft welke acties nodig zijn om de gevonden soorten te beschermen.
De gemeente is precies op tijd met dit SMP, want de mogelijkheden om legaal te isoleren staan landelijk op de tocht. De aanpak NVI is namelijk geen juridisch vastgelegde regeling, maar een provinciale gedoogconstructie in afwachting daarvan: eigenlijk mag je de beschermde diersoorten helemaal niet verjagen, maar voor nu vinden we compenseren van verblijven goed genoeg. Afgelopen maand bleek echter dat het Rijk deze compensatietactiek toch niet in een officiële regeling gaat gieten.
Even geduld
In september beslist de provincie of zij doorgaan met gedogen, maar waarschijnlijk wordt NVI gestopt uit angst voor rechtszaken. Wil je dan nog isoleren, dan heb je twee keuzes. De eerste is zelf onderzoeken of er vleermuizen in jouw spouw of dak zitten met de ‘eDNA-methode’. Dit kost zo’n 500 euro en geeft je 50 procent kans dat je alsnog niet mag isoleren omdat er ‘biologische resten’ gevonden zijn.
De tweede keuze is wachten tot de gemeente met een SMP kan laten zien dat er geen bedreigde soorten in jouw buurt aanwezig zijn. In veel gemeentes gaat het nog minstens een jaar duren. Voor Bodegraven-Reeuwijk is dat dus slechts een paar maanden wachten tot einde van het jaar.
Dus zie je mensen in oranje hesjes naar vleermuizen speuren? Bedank ze, want dankzij hen zit jij straks warmpjes tussen je geïsoleerde muren.















