
Koen Broxterman: ‘Geweldig om het volkslied te mogen zingen’
SportBODEGRAVEN - Begin juli vond in Istanbul het Europees Jeugd Kampioenschap (EJK) waterpolo voor jongens onder de 16 plaats. Bodegraver en keeper Koen Broxterman mocht in dit toernooi uitkomen voor het Nederlands team. Voor Koen een ontzettende eer. De jongens haalden de tiende plek.
door David van den Berg
Koen Broxterman is 15 jaar oud en dag in dag uit bezig met waterpolo. Bij BZ&PC Bodegraven speelt hij namelijk in twee teams: onder 20 en Heren 2. Daarnaast speelt hij ook in Gouda bij GZC Donk in de onder 18. “Ik train bij zowel Donk als bij BZ&PC,” vertelt Koen. “Omdat BZ&PC twee keer per week traint en Donk wel vijf keer, kan ik zo dagelijks ergens trainen.”
Hoe het begon
Toen Koen 10 jaar was, begon hij met waterpolo. “Eerst zat ik op voetbal,” vertelt hij. “Maar dat beviel me toch minder goed.” Een vriend van hem zat op waterpolo. Koen besloot met hem mee te gaan en het eens te proberen, en met succes. “Ik merkte in de jeugd dat ik waterpolo erg leuk vond. Toen we wedstrijden gingen spelen, had mijn team geen keeper. We wisselden eerst per wedstrijd af, maar dat keepen bleek mij wel te liggen,” vertelt Koen. En zo geschiedde.
Sinds april dit jaar zit Koen bij de selectie van het Nederlands team onder 16. Iemand in de selectie raakte geblesseerd en dus viel er een gat op te vullen. Koens coach vond het al niet terecht dat hij niet bij de selectie zat en besloot de coach van het Nederlandse team te appen. Koen werd toegelaten tot de selectietrainingen. “Omdat ik er halverwege bij kwam, had ik maar drie trainingen om mezelf te laten zien,” vertelt Koen. Zeno Reuten, coach van het team, bleek toch onder de indruk en besloot Koen te selecteren.
Nadat de selectie compleet was, gingen de jongens op trainingsstage in Boedapest. “Deze stage is echt een test of je het aankan om in de selectie te spelen,” vertelt Koen. “We werden getest op het intensief trainen, wedstrijdritme en het krijgen van kritiek van je coach.”
De selectie voor het EJK in Turkije werd twee weken van tevoren pas bekend gemaakt. “Vol spanning zat ik te luisteren naar de trainer die ging vertellen welke spelers hij mee zou nemen. Toen ik mijn naam hoorde, was ik ontzettend blij en vereerd.”
Het verloop van het EJK
In de poulefase trof Oranje de nationale teams van Moldavië, Malta en Georgië. Nederland was in die wedstrijden duidelijk de sterkste en plaatste zich ongeslagen voor de volgende ronde. In de zogeheten ‘crossover-fase’ wachtte gastland Turkije. Dat werd een spannende strijd, maar helaas trok Nederland met 15-13 aan het kortste eind. Daardoor restte het team alleen nog de strijd om plek 9 tot en met 12.
In de daaropvolgende wedstrijd won Nederland overtuigend van Roemenië: 15-8. In het duel om de negende plek bleek Duitsland te sterk. Nederland eindigde uiteindelijk als tiende. De selectie van Italië won het EK.
Koens beleving
“Het was voor mij erg bijzonder om voor Nederlandse supporters met toeters en trommels het volkslied te mogen zingen en mijn land te vertegenwoordigen,” vertelt Koen trots. Alhoewel Koen zijn speeltijd moest delen met de andere keeper van de selectie, heeft hij zeker veel geleerd en kijkt hij toch ook kritisch terug op zijn EK. “De grootste uitdaging voor mij was het spelen onder druk,” vertelt de jonge keeper. “Normaal ben ik niet gewend om met zoveel spanning te spelen. Vooral in de wedstrijd tegen het thuisland Turkije merkte ik dat. De tribune zat helemaal vol. Met die druk en ook nog eens een belangrijke wedstrijd, daar had ik wel wat moeite mee, maar daar leer ik ook weer van.”
Koens vader en moeder kwamen beide een halve week naar Turkije om Koen te supporten. Ook in Bodegraven speelde Koens deelname aan het EK. Zijn broertje Pepijn keek samen met zijn klas op de Willibrordschool naar al zijn wedstrijden. Koen: “Ik vind het superleuk dat hij ook al zo trots is en meekeek met de livestream.”
Eredivisie en Nederlands team
Stoppen met waterpolo, daar denkt Koen totaal niet aan. Hij is erg ambitieus. Na zijn mbo hoopt hij geselecteerd te worden voor de opleiding bij de Waterpolo Academie Eindhoven (WPA). De WPA is een academie om jong waterpolo talent op te leiden tot jong oranje of zelfs het eerste team. Ook in zijn huidige teams hoopt Koen grote stappen te maken. “Als ik bij Donk kan doorgroeien naar Heren 1 en naar de Eredivisie kan promoveren, zou ik daar vol voor gaan. Ik droom ervan om die uiteindelijk ook eens te winnen,” vertelt Koen. “Daarnaast is het mijn droom om een internationaal eindtoernooi met Oranje te mogen spelen.”















