
Brug in centrum maanden dicht
AlgemeenBODEGRAVEN - De sluis en de brug in het centrum van Bodegraven ondergaan een ingrijpende verbetering annex opknapbeurt. Als gevolg daarvan zal de brug een paar maanden open staan en niet bruikbaar zijn voor wegverkeer. Het vaarverkeer is vanaf 1 september volledig gestremd.
door Henri Stolwijk
Er komt een noodbrug voor voetgangers en fietsers. Automobilisten moeten omrijden via de Burgemeester Crolesbrug of de Broekvelderbrug om van en naar het centrum te komen. Begin december moeten de werkzaamheden volgens de planning zijn afgerond. De noodbrug komt tussen de Rijnhof en de Kerkstraat, op de plek waar tijdens de Najaarsmarkt regelmatig een pontonbrug is neergelegd.
Hard nodig
“De werkzaamheden zijn hard nodig,” aldus projectleider Bastiaan Gijsbertsen, die namens het waterschap Stichtse Rijnlanden de werkzaamheden coördineert. Inspectie heeft geleerd dat de deuren van het benedenhoofd van de sluis, aan de kant van de brug, ernstig versleten zijn. Vermoedelijk zijn ze voor het laatst in 1979 geschilderd, er is sprake van achterstallig onderhoud. Vanwege de veiligheid zijn ze in 2023 al tijdelijk gerepareerd.
Daarbij komt dat, om de afvoer van het water te verbeteren, de sluis 40 centimeter wordt verdiept. Hiervoor dienen de deuren sowieso te worden aangepast. Voor de werkzaamheden moet de sluis gedeeltelijk worden drooggelegd. Vaarverkeer is daarom vanaf 1 september gestremd. Er zijn drie deurdelen: twee om te schutten en een zogenaamde waakdeur.
Het bovenhoofd, aan de kant van de Broekvelderbrug, is in 2018 al aangepakt: de houten deuren zijn daar vervangen door stalen varianten.
Regen
Hoewel de aanbesteding nog in volle gang is, wil Stichtse Rijnlanden de werkzaamheden op 1 september beginnen. Dat heeft vooral een praktische reden: de sluis is cruciaal voor de afvoer van overtollig water richting Noordzee. Gijsbertsen: “In september valt in het algemeen niet veel regen. Dat wordt steeds meer in oktober, november en december. Maar dan hebben we nog veel buffercapaciteit beschikbaar: de weilanden zijn in de zomer drooggevallen en kunnen nog veel water opnemen. In januari is die capaciteit normaliter verzadigd.”
Gedurende de werkzaamheden kan via de sluis permanent nog altijd 7 m3 water per seconde worden afgevoerd. Maar als het hard regent, moet die capaciteit kunnen worden opgevoerd tot 22 m3 (22.000 liter) water per seconde. Er is geen alternatief beschikbaar om water kwijt te raken uit het gebied boven Bodegraven.
Het drooggelegde gedeelte heeft aan beide kanten kleppen die bij harde regen worden opgetrokken, zodat het water door het dok kan stromen.
Uiteraard moet de aannemer dan wel zijn spullen en mensen veilig hebben gesteld. Dat vergt dus een nauwkeurige planning.
Brugdek
Als de werkzaamheden in de sluis gereed zijn, wordt het brugdek opgeknapt. Dat heeft zwaar te lijden van het wegverkeer. Om het trillen tegen te gaan worden de schokdempers vervangen. Andere onderhoudswerkzaamheden betreffen schilderwerk, voegwerk en herstel van de coatingslaag van het brugdek. Als het weer het toestaat, worden deze werkzaamheden in het eerste kwartaal van 2025 uitgevoerd, wat opnieuw hinder voor het gebruik van de brug betekent.










