Turkenburg-gedeelte van het Evertshuis.
Turkenburg-gedeelte van het Evertshuis. Foto: Kijk op BR

Reorganisatie Evertshuis krijgt bijna groen licht

Politiek Raadszaken

BODEGRAVEN – Alle acht fracties in de gemeenteraad hebben kritische kanttekeningen over de ontbrekende financiële onderbouwing, maar toch lijkt het licht op groen te gaan om het Evertshuis te behouden als multifunctionele accommodatie. De bedoeling is dat de gemeente zorgt voor het gebouw en dat de gebruikers de kosten van exploitatie opbrengen.

door Henri Stolwijk

Een uitgebreid voorstel van het college van B en W, gebaseerd op het door een extern bureau geschreven rapport ‘Kerende Kansen, de koers te verleggen’, kreeg in de commissie Samenleving steun van de vier coalitiepartijen, VVD, CDA, SGP en BBR.

De oppositie, CU, D66, LLBR en PRO, wacht liever op de financiële onderbouwing. “We willen weten wat we waarvan gaan betalen,” stelde Leon Prijs (D66) klip en klaar. Moniek Jonker (PRO): “Wat verandert er nu fundamenteel aan de exploitatie. Wie is waarvoor verantwoordelijk?” VVD’er Gerrit-Jan Ankone: “Wat kost het ondersteunen van cultuur en van stenen ons?” Hun collega’s spraken zich op vergelijkbare manier uit.

Geen duidelijkheid

Wethouder Jorden van der Haas, die het dossier heeft overgenomen van de vertrokken Elly de Vries, gaf in de commissievergadering toe dat er geen duidelijkheid bestaat over de financiële consequenties. Toch vraagt het college toestemming om de nieuwe koers in te zetten. “Bij de begroting voor 2027 zullen we duidelijk maken welke kosten eruit volgen,” aldus Van der Haas.

Hij stelde dat de resterende tijd hard nodig is om, zoals eerder door de gemeenteraad was bedongen, per 1 januari een nieuwe organisatie op poten te hebben gezet. Sowieso moet het tijdelijke bestuur dan plaats maken voor een nieuw bestuur. Het college spreekt van “een opgeschoonde, versterkte en transparante Evertshuisorganisatie”.

Boeggolf

Van der Haas sprak vertrouwen uit in de toekomst: hij stelde dat de eerste jaren forse investeringen nodig zijn, die hij omschreef als “een soort boeggolf”, maar dat dit de manier is om de organisatie op eigen benen te laten staan. Omdat de gemeenteraad uiteindelijk gaat over de begroting, hebben de raadsleden uiteindelijk het laatste woord. Dat argument leek de coalitiepartijen te overtuigen om geen spaak in het wiel van het college te steken. Met hun steun zal het voorstel later deze maand in de gemeenteraad in stemming worden gebracht.

Plooien gladgestreken in nieuwe opzet Evertshuis
Eerder was het de bedoeling een Multi-Functionele Organisatie (MFO) op te zetten waarin de verschillende binnen het Evertshuis werkende organisaties zouden moeten opgaan. Die koers stuitte op veel maatschappelijk verzet. Het toenmalige bestuur van de stichtingen Evertshuis en Bij Evers legde zijn taken uit protest neer. Sindsdien neemt een uit twee ambtenaren bestaand bestuur de honneurs waar.

Onder leiding van een externe gespreksleider en het in dit soort processen gespecialiseerde bureau Lysias zijn in samenwerking met een aantal belanghebbenden de plooien gladgestreken. In een uitgebreid rapport kwam Lysias al tot de conclusie dat het Evertshuis toekomst heeft als multifunctioneel dorpshuis, mits de organisatie sterk vereenvoudigd zou worden en er fors geïnvesteerd zou worden in het gebouw om achterstallig onderhoud weg te werken en de ruimtes aantrekkelijker te maken voor nieuwe huurders.

Programmering op de schop
Een nieuwe businesscase moet garanderen dat het verdienvermogen van het gebouw optimaal wordt benut. De huurprijzen zijn inmiddels aangepast, volgens de gemeente zijn er nieuwe huurders voor alle beschikbare ruimtes.

Wat betreft het theater moet de programmering op de schop: landelijke voorstellingen die alleen met subsidie te betalen zijn, moeten worden geschrapt, lokale uitvoeringen krijgen juist wel ondersteuning. Ook moeten functies die nu nog zijn toebedeeld aan Huizen van Alles naar het Evertshuis worden gehaald. Wethouder Van der Haas benadrukte wel dat veel zaken nog besproken moeten worden.

Grote rol voor bibliotheek
Bibliotheek De Groene Venen krijgt een belangrijke rol toebedeeld in het Evertshuis in het kader van de nieuwe Bibliotheekwet. Latere afspraken moeten bepalen hoe die taken uitgevoerd dienen te worden en hoe de samenwerking met andere partijen vorm moet krijgen. Volgens het college lenen taken op het gebied ontmoeting, debat en kunst en cultuur zich in grote mate voor uitvoering door andere organisaties dan de bibliotheek.

Advertentie

Categorieën